strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT.com

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

Reportaże - strona główna

MAŁOKARPACKI SZLAK WINA

     Wielowiekowe tradycje uprawy winnej latorośli i produkcji wina związane są głównie z południowymi regionami dzisiejszej Słowacji. Najbardziej znanym jest region Małych Karpat, położony na północ i południowy-wschód od Bratysławy, ale odległy od stolicy o rzut beretem. Jest to Małokarpacka Droga Winna (Malokarpatska Vinna Cesta), ostatnio jeden z coraz bardziej popularnych produktów turystycznych. Władze centralne jak i regionu, przy współpracy zrzeszeń producentów wina, organizują liczne imprezy związane z tradycjami vinohradnikov, a ich ukoronowaniem jest odwiedzanie w listopadzie piwnic i degustacja szlachetnego trunku. Winna droga zaczyna się w winotece św. Urbana na bratysławskiej starówce i biegnie przez 57 piwnic w starych królewskich miastach m. in. Święty Jur, Pezinok i Modra i wsiach powiatów Pezinok i Trnava.
     Urok tych niezwykłych miejsc jest ogromny ze względu na tradycje winiarskie, które zwłaszcza teraz po likwidacji socjalistycznych spółdzielni produkcyjnych oraz prywatyzacji plantacji i przetwórstwa, odżywają ze zwielokrotnioną siłą. Tradycje te sięgają jeszcze czasów celtyckich, a potem rzymskich legionów, zakładających winnice wzdłuż Dunaju, oraz przybyłych w średniowieczu kolonizatorów niemieckich, którzy rozwinęli uprawę winnej latorośli. Wszystkie z miast, miasteczek i wsi szlaku winnego witają przytulnymi rynkami, zamkami, XIII, XIV-wiecznymi kościółkami, choć każde z nich jest nieco inne i ma w sobie coś specyficznego.
     Vajnory, dziś już dzielnica Bratysławy, przyciągają pstrym kolorem ludowych strojów, malowanymi ścianami domów, ludowymi instrumentami dętymi oraz muzeum winiarstwa.
     Rezerwaty przyrody wielkomorawskie unikatowe lasy oraz wielkomorawskie grodzisko z X wieku, a także renesansowy kasztel Pallfy'ego oferuje Święty Jur. Niedaleko zwiedzić można ruiny zamku Biały Kamień. Natomiast Slovensky Grob znany jest z pieczonych gęsi, które mieszkańcy serwują bezpośrednio w swoich domach, a do tej tradycyjnej potrawy - lampkę własnej produkcji wina. W Slovenskym, a także w Chorvatskym Grobie (wioski te leżą niedaleko siebie) do dzisiaj silne są tradycje sztuki ludowej, zwłaszcza koronkarskie i wyszywkarskie. Oko cieszą ściany starych domów, zdobionych ludową ornamentyką, a na cmentarzach godne uwagi są starodawne, drewniane krzyże.
     Kolejnym miejscem na małokarpackim winnym szlaku, którego absolutnie nie wolno opuścić jest Pezinok, historyczne wolne miasto królewskie, a dziś jedno z centrum winiarskiego na Słowacji. Listopadowe "Dni Otwartych Piwnic" poprzedza tutaj wiele innych podobnych imprez, m. in. targi wina i święto winobrania. Polecamy odwiedzenie dużej wytwórni win Matysiaka oraz "Farską Pivnicę"(na dziedzińcu kościoła farnego), gdzie świetny wystrój wnętrza i degustacja wśród omszałych murów nadaje winu dodatkowy smak. Pezinok bogaty jest w zabytki - XVII-wieczny zamek (tutaj również degustuje się wino), fortyfikacje, piękny ratusz i miejskie kamieniczki. Godne odwiedzenia są dwa muzea: Muzeum Małych Karpat oraz Galeria Sztuki Naiwnej, z dziełami amatorów z różnych stron świata.
     Pezinok - to miasto na wskroś historyczne i. właśnie artystyczne. Przekonałem się będąc goszczony w domu Dany i Zuzany Polakovej, matki i córki. Twórczą atmosferę i gościnność tego domu zapamiętam na długo. a Państwa zapraszam do obejrzenia fragmentu filmu "Artystki z Pezinka" zamieszczonego na płycie "Obieżyświat" nr 4.
     W Modrej, gdzie uroczyście w listopadzie inaugurowane są "Dni Otwartych Piwnic", koniecznie trzeba odwiedzić fabrykę ceramiki modrańskiej, przepięknie malowanej w kolorowe wzory i sceny tematycznie nawiązujące m.in. do tradycji vinohradnikov. Słowo "fabryka" można zastąpić słowem "manufaktura", albowiem wszystkie produkty wyrabia się tu ręcznie z użyciem koła garncarskiego i - oczywiście - ręcznie maluje. Jest to więc "ceramika z duszą", a kupić ją można w zakładowym sklepie wcale za niezbyt wysoką cenę 50-500 koron.
     W Modrej, zanim wybierzemy się do jednej z licznych piwnic na degustację wina, warto popatrzeć na stojący na rynku pomnik Ludovita Stura, jednego z głównych XIX-wiecznych przedstawicieli słowackiego ruchu narodowościowego. Dziś z pewnością byłby on dumny ze Słowackiej Republiki, cieszącej się od 1993 roku całkowitą niezależnością po długim małżeństwie z Czechami, nie wspominając już o wcześniejszych zależnościach od innych państw.
     Ta wolność, którą z taką radością konsumują dziś Słowacy (nie wszyscy, bo są i tacy, którzy twierdzą, że za czasów CSRS było lepiej, ale skąd my takie gadanie znamy?!) przekłada się również na. produkcję wina. Stare spółdzielnie zostały szybko sprywatyzowane, a małe rodzinne biznesy coraz bardziej się umacniają lub powstają nowe. Widać to gołym okiem, gdy odwiedza się kolejne piwnice. Właściciele dbają o ich świąteczny wystrój, a na stołach oferują coraz więcej gatunkowych win. Coraz częściej na ich etykietach możemy przeczytać zamiast "Vyrobene na Slovensku" - "Made in Sloviakia", a częstymi gośćmi są tutaj Austriacy i Czesi. Najbardziej znane wina gatunkowe z Modrej to "Veltlin", "Rulandske", "Sauvignon" i "Frankovka".
     Na całym szlaku spotkać można wycieczki autokarowe, piesze i rowerowe, oraz zmotoryzowanych turystów indywidualnych. Wszyscy spieszą do piwnic, a przy okazji zwiedzają romantyczne miasteczka, wioski i ich okolice. Każdy z nich na początku drogi dostaje mapkę szlaku winnego, kieliszek, którego absolutnie nie wolno zgubić, i saszetkę zawieszaną na szyi, gdzie owe naczynie można schować. Całość, traktowana jako karnet wstępu do 57 piwnic, kosztowała w listopadzie 2003 roku 600 sk, czyli ok. 70 zł. Z tej kwoty można było przeznaczyć 200 sk na zakup wina. Oczywiście, po degustacji, w każdej piwnicy można zakupić dodatkowo każdą ilość butelek wina, a ceny zaczynają się od 50 koron w górę. Ceny win tzw. odrodovych, czyli gatunkowych zaczynają się od 100 koron, ale za 120-150 koron można już kupić bardzo wysokiej jakości wino.

Więcej o winach na Słowacji w naszych relacjach filmowych
i fotoreportażach na CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" nr 4

oraz na stronach internetowych: www.mvc.sk, www.vinko.sk,
www.ostrozovic.sk, www.tokaj.sk

BOGUSŁAW MATUSZKIEWICZ
kolumb@obiezyswiat.com

KLIKNIJ: SŁOWACJA

    

WIĘCEJ NA CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" NR 4

    
Na płycie znajduje się 14 relacji polskich podróżników
z różnych krajów świata: 120 ekranów tekstowych z praktyczny-
mi informacjami i reportażami, 200 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1900 podpisanych zdjęć oraz 35 minut sekwencji filmowych.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   Zobacz i zamów

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb