strona głównainfoWydawnictwo Kolumbnapisz do nas

OBIEŻYŚWIAT.com

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA

Reportaże - strona główna

TOKAJ - WINO KRÓLÓW I KRÓL WIN

     Wino tokaj utożsamiane jest najczęściej z Węgrami i nie ma w tym wielkiego błędu lecz należy pamiętać, że północna część regionu Tokaj leży w Zemplinie Dolnym, właśnie na Słowacji.
     Tradycja uprawy winnej latorośli sięga tutaj czasów rzymskich (datowana jest na III w. n.e.), a później została przejęta przez Słowian. Również uważa się, że samo słowo "tokaj" pochodzi od starosłowiańskiego słowa "stokaj" czyli "spływ" (chodziło tu o spływ dwóch rzek - Bodrogi i Tisy).
     Rozwój uprawy winnej latorośli został gwałtownie przerwany przez napad Tatarów w 1241 roku, który spowodował całkowite wyludnienie kraju i zniszczenie plantacji. Po wypędzeniu agresorów, węgierski król Bela IV skolonizował spustoszony region i sprowadził tu włoskich osadników z miast Bari i Formini. Przywieźli oni nie tylko nowe doświadczenia winiarskie, ale przede wszystkim podstawowy tokajski gatunek winorośli "Furmint". W 1528 roku tereny te opanowali Turcy, którzy władali regionem przez 170 lat. Z tych czasów pochodzą tufowe piwnice w Malej i Velkiej Trni, które z początku pobudowano jako kryjówki przez łupieżczymi wojskami. Potem jednak zaczęto w nich przechowywać wina. Długość niektórych piwnic wynosi nawet 20 km.
     Najważniejszy dla winnej latorośli jest ciepły klimat panujący w tym regionie, a zwłaszcza dobre nasłonecznienie niektórych miejsc i stoków, trwające przez ponad dwa tysiące godzin rocznie. Ważne dla późniejszego smaku wina są zwłaszcza długie i suche jesienie. Klimat ten sprawia, że winogrona te nadają się do produkcji win naturalnie słodkich, a takich win niewiele jest na świecie.
     Już w 1560 roku w fachowej literaturze można było się spotkać z pojęciem "cibeby", czyli "skurczonej rodzynki". Takie rodzynki tworzą się z winogron, które obsychają na kiściach do późnej jesieni. Podczas sprzyjającej pogody na wyschniętych gronach tworzy się szlachetna odmiana siwej pleśni, zwanej "botrytis cinerea persoon". To ona właśnie nadaje tokajom złocisty kolor oraz niepowtarzalny zapach i smak.
     Zupełnie inna, czarna pleśń, tzw. cladosporium cellare, powstaje również na ścianach tufowych piwnic podczas długiego dojrzewania tych win. Tokaje dojrzewają w dębowych beczkach w stałej temperaturze 12 stopni Celsjusza. Najstarsze z obecnie sprzedawanych win leżą tutaj minimum 8 lat. Oczywiście są tokaje również o wiele, wiele starsze, ale najmłodsze mają minimum po 2 lata.
     Pierwsze tokaje wyprodukowano z "cibeb", tzw. "tokajsky vyber", w 1650 roku, a już pięć lat później wydano nakaz wybierania tychże rodzynek i dodawania do win wytrawnych. Praktycznie od tego czasu datuje się klasyczna technologia wyrobu słodkich win tokajskich. Związane są one również z osobą króla Franciszka Rakoczego II, który tokaje wysyłał na dwór króla Ludwika XIV. Francuski monarcha tak rozmiłował się w złocistym napoju, że kazał je podawać codziennie o 22 podczas kolacji rodziny królewskiej. Tokaj został w Europie nobilitowany jako "vinum regum, rex vinorum", czyli "wino królów i król win". No cóż, pewnie na tę nazwę sobie zasłużył skoro pijał go władca kraju, który do dzisiaj słynie z najlepszych na świecie win.
     Największy obecnie słowacki producent wina tokaj - Galafruit & Co s.r.o. mieści się w Malej Trni. Warto odwiedzić jego niesamowite, ciągnące się kilometrami i pokryte pleśnią tufowe piwnice. A w nich obejrzeć - setki dębowych beczek. Wrażenie jest niepowtarzalne. Nie tylko atmosfera tych piwnic, ale woń dojrzewających tokajów na długo może utkwić w pamięci.
     Wytwarza się tutaj 10 gatunków. Te najmłodsze, 2-3 letnie to: "Tokajsky Furmint", "Tokajska Lipovina", "Tokajske Samorodne Suche", "Tokajske Samorodne Sladke" i "Omsove". Najlepsze i najdroższe, a oferowane w codziennej sprzedaży, są tak zwane "Tokajske vybery" ("Tokajskie wybory"). Jest ich pięć gatunków - 2,3,4,5 i 6-putniowe. 1 putnia to 25 kg cibeb i np. 2-putniowy "Tokajsky vyber" produkowany jest z 50 kg rodzynek, które się dodaje do 136 litrów tokajskiego wina wytrawnego (tyle mieści się w standardowej beczce). Podczas procesu dojrzewania w dębowych beczkach, który trwa dla tokaju 2-putniowego minimum 4 lata, zmienia się całkowicie aromat i smak wina. Następnie wino jest butelkowane, a zawartość cukru wynosi 40 g w jednej butelce. Natomiast 6-putniowy "Tokajsky vyber", wino z najwyższej półki, potrzebuje już 150 kg rodzynek na 136-litrową beczkę wytrawnego wina, 8 lat dojrzewania w tufowych piwnicach w Malej Trni i posiada min. 150 g cukru. Wyrabia się go tylko w niektórych latach obfitych w duże ilości "cibeb", ale - jak pisze producent - jest to wino pełne fantazji i inspiracji, a umiarkowana jego konsumpcja jest korzystna dla ciała i duszy.
      W Velkej Trni odwiedzić warto rodzinną firmę J.&J. Ostrozovic (Ostrożowicz), również specjalizującej się w produkcji tokajów a także innych win ze wschodniego regionu Słowacji. Prawdopodobnie to, co piszą o tokaju, oddaje całą prawdę o tym winie:
     "Wino winu nierówne a tokaj jest jakby z całkiem innej beczki.
     Zrobić dobre wino - to sztuka, zrobić wysokiej jakości tokaj - to święto. Są to miesiące, ba, nawet całe lata pracy i czekania aż się poszczęści. Ale kiedy już się poszczęści, jest to dla nas najpiękniejsza chwila.
     Woń tego wina dobrze znamy. Codziennie ją wdychamy i codziennie podziwiamy. Jest w niej ostre, wiosenne powietrze i gorące letnie słonko, jest pogórze, które się ciągnie naokoło i nie pozwala zbliżyć się deszczowi.
     Jest w niej ludzka praca i serce."

Więcej o winach na Słowacji w naszych relacjach filmowych
i fotoreportażach na CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" nr 4

oraz na stronach internetowych: www.mvc.sk, www.vinko.sk,
www.ostrozovic.sk, www.tokaj.sk

BOGUSŁAW MATUSZKIEWICZ
kolumb@obiezyswiat.com

KLIKNIJ: SŁOWACJA

    

WIĘCEJ NA CD-ROM "OBIEŻYŚWIAT" NR 4

    
Na płycie znajduje się 14 relacji polskich podróżników
z różnych krajów świata: 120 ekranów tekstowych z praktyczny-
mi informacjami i reportażami, 200 minut radiowych opowieści i muzyki etnicznej ilustrowanych slajdami, 1900 podpisanych zdjęć oraz 35 minut sekwencji filmowych.

Cena: 19,90 zł + koszt wysyłki   Zobacz i zamów

OBIEŻYŚWIAT NA CD | KRAJE | REPORTAŻE | OPOWIEŚCI | FOTOGALERIA | FILMOTEKA | KLUB | KONKURSY| KSIĘGARNIA
STRONA GŁÓWNA | INFO | WYDAWNICTWO KOLUMB | NAPISZ DO NAS

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Copyright by Wydawnictwo Kolumb